جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پایگاه دانش

ابلاغیه جدید مركز افتا درباره سامانه‌ها و سكوهای خارجی/ تکمیلی

مرکز مدیریت راهبردی افتا با صدور بخش‌نامه‌ای چگونگی فعالیت سامانه‌ها و سکوهای خارجی و عرضه محصولات حوزه امنیت را مشخص کرد.

مرکز مدیریت راهبردی افتا بخش‌نامه‌‌ای خطاب به همه دستگاه‌های اجرایی کشور (دارای زیرساخت حیاتی)، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و شرکت‌های فعال در حوزه تأمین محصولات، سامانه‌‌ها و سکوهای حوزه امنیت اطلاعات و ارتباطات صادر کرده است.

در این بخش‌نامه با تاکید بر اینکه محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت، موظف به معرفی نماینده رسمی حقوقی داخلی تام‌الاختیار هستند آمده است: محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت موظف به راه‌اندازی خدمت به‌روزرسانی تجهیزات و سامانه‌های مورد نیاز در داخل ایران هستند، به صورتی که در هیچ شرایطی در فرایند بروزرسانی محصولات مورد استفاده مشتریان، تأخیری ایجاد نشود.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت راهبردی افتا، عرضه‌کنندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت و نماینده قانونی آن‌ها در زمان وقوع رخداد سایبری، ملزم به همکاری کامل با تیم رسیدگی به رخداد دستگاه هماهنگ‌کننده برای مشتریان خود هستند.

در بخش‌نامه مرکز مدیریت راهبردی افتا تاکید شده است که تمامی ارائه‌‌دهندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات موظف‌اند حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل نسبت به تأمین و رعایت ضوابط مندرج در این بخش‌نامه اقدام کنند.

فرصت سه‌ماهه به عرضه‌كنندگان سامانه‌ها، محصولات و سكوهای افتایی خارجیتمامی ارائه‌‌دهندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات برای ادامه فعالیت خود در ایران، موظف‌اند حداکثر ظرف مدت سه‌ماه بر اساس شرایط و مقررات مرکز مدیریت راهبردی افتا اقدام کنند.

حسین انصاری، رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتا، گفت: بخش‌نامه شرایط و مقررات مرکز افتا در باره چگونگی فعالیت سامانه‌ها و سکوهای خارجی و عرضه محصولات حوزه امنیت، روز گذشته به همه دستگاه‌های اجرایی کشور (دارای زیرساخت حیاتی)، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و شرکت‌های فعال در حوزه تأمین محصولات، سامانه‌‌ها و سکوهای حوزه امنیت اطلاعات و ارتباطات ابلاغ شده است. ضوابط و شرایط مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، درباره چگونگی فعالیت سامانه‌ها و سکوهای خارجی و عرضه محصولات حوزه امنیت، بر اساس طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوبه شماره ۹۶ شورای عالی فضای مجازی اتخاذ و ابلاغ شده است.

وی با تاکید بر اینکه عرضه‌کنندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت باید نماینده رسمی حقوقی داخلی تام‌الاختیار خود را به این مرکز معرفی کنند، همچنین تصریح کرد که عرضه‌کنندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت موظف به راه‌اندازی خدمت به‌روزرسانی تجهیزات و سامانه‌های مورد نیاز در داخل ایران هستند، به صورتی که در هیچ شرایطی در فرایند به‌روزرسانی محصولات مورد استفاده مشتریان، تأخیری ایجاد نشود. عرضه‌کنندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت و نماینده قانونی آن‌ها در زمان وقوع رخداد سایبری، ملزم به همکاری کامل با تیم رسیدگی به رخداد دستگاه هماهنگ‌کننده برای مشتریان خود هستند.

وی با اشاره به اینکه حفظ حریم خصوصی کاربران ایرانی جزو قوانین بالادستی کشور در حوزه فضای مجازی است، گفت: ابلاغیه افتا، محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت را که برای تکمیل ماموریت ذاتی محصولات و یا خدمات خود نیاز به ذخیره یا پردازش داده های کاربران دارند، موظف به انجام ذخیره‌سازی و پردازش داده‌های کاربران ایرانی در داخل کشور کرده است.

انصاری گفت: عرضه‌کنندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت و همچنین تمامی دست اندرکاران ارائه خدمات، بدون اخذ مجوز مکتوب از مرکز مدیریت راهبردی افتا مجاز به انتقال مستقیم یا غیر مستقیم هیچ داده و اطلاعاتی مانند معماری شبکه و دارایی‌‎های مشتریان به خارج از ایران نیستند.
رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتا گفت: سکوهای خارجی در خصوص به کارگیری هوش مصنوعی و ایجاد داده‌های عظیم، بر اساس شرایط و مقررات اعلام شده، موظف هستند، الگوهای پردازش و خروجی‌های منعکس شده به خارج از کشور را به این مرکز افتا اعلام کنند.

به گفته انصاری: عرضه کنندگان محصولات، سامانه‌ها و سکو‌های خارجی حوزه امنیت، بر اساس اعلام مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، موظف به تعیین دقیق و رسمی سطح تضمین خدمات (SLA) مورد تأیید این مرکز هستند. وی افزود: شرکت‌های تأمین کننده لایسنس یا پشتیبانی کننده محصولات، سامانه‌ها و سکوهای حوزه امنیت نیز بر اساس شرایط و مقررات ابلاغ شده مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، موظف به اخذ پروانه معتبر خدمات افتا در گرایش‌های نصب و پشتیبانی محصولات فتا و امن‌سازی و مقاوم‌سازی سامانه‌ها، زیرساخت‌ها و سرویس‌ها شده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتا در پایان گفت: ارائه‌دهندگان خدمات خارجی سامانه شناسایی و پاسخ مدیریت شده تهدیدات (MDR)، موظف به ارائه این خدمات به صورت متمرکز در داخل کشور و تحت نظارت مرکز‌ مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
سبد خرید