ISMS چیست؟

Information Security Management System یا همان سیستم مدیریت امنیت اطلاعات، مجموعه‌ای از استانداردها می‌باشد که به‌منظور ایمن‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی موجود در سازمان‌ها تدوین و ارائه شده است. هدف از تشکیل این سیستم مدیریتی این است که اطلاعات سازمان یا شرکت شما، ازلحاظ امنیتی برقرار بوده و مدیریت شوند. درحقیقت ما برای اینکه سیستم‌های اطلاعاتی خود را ایمن کنیم، نیازمند یک معیار و پایه و اساسی هستیم که به‌طور دقیق مشخص کند، با انجام چه کارهایی می‌توان اطلاعات موردنظر را ایمن نگه داشت. اینجاست که نیاز به یک‌سری استانداردها و ساختارهای مشخص برای ایمن‌سازی احساس می‌شود و ISMS به میان می‌آید. ISMS از اجزائی تشکیل شده است که با رعایت آن‌ها، شما به صورت کاملاً استاندارد، از سرمایه‌های اطلاعاتی خود محافظت خواهید کرد و این استاندارد، در سطح جهانی تایید شده است.

گواهینامه ISMS ازکجا آمده است؟

تقریباً همه‌ی ما با سازمان بین‌المللی ISO یا همان International Standardization Organization آشنا هستیم. تدوین و طراحی استاندارد ISMS نیز توسط همین سازمان انجام شده و به صورت کاملاً یکپارچه در سراسر دنیا، توسعه یافته است. به‌طور مثال دقیقاً همانند استاندارد ISO 9000 که مربوط به کیفیت کالا است، استاندارد ISMS با نام ISO 27001 برای مدیریت سیستم امنیت اطلاعات تعریف شده و سازمان‌هایی که آن را به‌طور دقیق پیاده‌سازی کنند، با انجام ممیزی‌های بین‌المللی، قادر به دریافت گواهینامه آن خواهند بود. این گواهینامه تضمین می‌کند که شما تمامی پروتکل‌های مربوطه، اعم‌از مجازی و فیزیکی، را رعایت کرده‌اید و اطلاعات خود را به صورت کاملاً ایمن دراختیار دارید.

چرا باید از سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) استفاده کنیم؟

اگر سازمان شما نتواند امنیت سیستم‌های اطلاعاتی خود را تامین کند یا به بیان ساده‌تر، نتواند سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را به درستی پیاده‌سازی کند، سازمان‌ها یا افراد دیگر نیز به او اعتماد نداشته و تجارت دائمی را از دست خواهد داد. پس می‌توان گفت که برقراری استاندارد ISMS می‌تواند باعث اعتمادسازی و تجارتی کم ریسک شده و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری را به سمت سازمان یا شرکت تجاری شما روانه کند. علاوه‌بر اعتماد شرکای تجاری، شما برای حفاظت از اطلاعات حساس و محرمانه کاری خود، به‌منظور رقابت با همکاران خود، نیازمند ایمن‌سازی اطلاعات نیز خواهید بود. پس به‌طور کلی برای کاهش هرگونه تهدید و ریسک کاری و همینطور به منظور جذب سرمایه‌ها و تجارت جهانی، باید از تمامی اطلاعات خود در سطح بین‌المللی مراقبت کنید. در اختیار داشتن گواهینامه ISMS می‌تواند هر سازمانی را در سطح جهانی، به عنوان سازمانی ایمن و مورداعتماد معرفی کند.

اشتراک گذاری در

تلگرام
واتساپ
ایمیل

مطالب مرتبط